Dell Peju är projektnamnet för Dells senaste utflykt bland surfplattorna. Istället för att gå Streaks väg och satsa på Android blir Peju enligt läckta dokument en Windows 7-tablet som ska gå att uppgradera till touchvänliga Windows 8 när tiden är inne.

Plattor med Microsofts operativsystem brukar ju vara föremål för en del kritik, men Peju ser i alla fall ut att få prestandan på sin sida om uppgifterna stämmer. På insidan sitter en Intel Core I5-processor tillsammans med 4 Gb ram-minne och en ssd-hårddisk på 64 eller 128 Gb. Skärmen, som ska komma i den populära storleken 10,1 tum, sägs få en upplösning på 1920x1080 pixlar. Just denna aspekt låter tveksam, men att Peju utrustas med två kameror, 4g-modem, hdmi-ut samt två usb-portar kan vi nog köpa.

Om de läckta dokumenten stämmer angående detta kan Dell Peju bli ett kraftpaket att räkna med. Å andra sidan vill vi helst vänta och se hur många av dessa detaljer som faktiskt stämmer. Enligt sajten Dvice kan vi få se surfplattan dyka upp i oktober.