Panasonic låter sin varumärkesserie Eluga växa. Eluga V är en smart mobil som kompletterar tidigare Eluga och Eluga Power medan Eluga Live Tablet blir en surfplatta med Android.

Eluga V har en skärmstorlek på 4,6 tum och hamnar därmed mitt emellan Eluga (4,3 tum) och Eluga Power (fem tum). Processorn är densamma som i Power, en dubbelkärnig S4 på 1,5 GHz.



Vad som driver surfplattan Eluga Live Tablet vet vi inte, men den får åtminstone stöd för dlna och stereohögtalare. Om den även blir vattentät som småsyskonen återstår att se, men en surfplatta som du kan ha med dig på stranden hade varit välkommet.

Vi i Europa kommer nog inte få se Eluga V och Eluga Live Tablet utan får nöja oss med Eluga och Eluga Power. Den nya mobilen och surfplattan släpps hos japanska operatören NTT Docomo den 6 juli.